Pomóż teraz

Z programu Stypendia św. Mikołaja skorzysta 170 uczniów!

Czwartek, 27 Listopad 2014 12:50:33
Dla mediów » Informacje prasowe » Z programu Stypendia św. Mikołaja skorzysta 170 uczniów!

Fundacja Świętego Mikołaja po raz kolejny przekazała pieniądze na stypendia dla zdolnych uczniów w ramach programu Stypendia św. Mikołaja. Stałe dofinansowanie obejmujące rok szkolny 2014/2015 otrzymało aż 157 uczniów z całej Polski, natomiast jednorazowe – 13. Najwięcej uczniów objętych pomocą uczy się w szkołach województw lubelskiego i podkarpackiego – odpowiednio 56 i 32. Tegoroczny program stypendialny zyskał wsparcie szeregu renomowanych firm i instytucji, takich jak: Chevron, Marian&Zofia Kirsch-Stiftung, Bank Ochrony Środowiska, PAT&RUB oraz Philips Lighting Poland.


Firmy, które zdecydowały się na współpracę z Fundacją, ufundowały w tym roku łącznie 60 stypendiów. Reszta środków została pozyskana przez szkoły uczestniczące w programie Stypendia św. Mikołaja dzięki wpłatom darczyńców lub lokalnych firm, kwestom czy przekazanemu 1% podatku. Wsparcie łącznie otrzyma 170 uczniów z 72 szkół w całej Polsce. Jednorazowe zapomogi zostały przyznane w szkołach, które nie zebrały kwoty wystarczającej na przyznanie całorocznego stypendium (min. 1000 zł).

 

Kryteria przyznania stypendiów – oprócz niskiego dochodu na jednego członka rodziny – stanowią wysoka średnia ocen, a także udokumentowane osiągnięcia i zaangażowanie społeczno-kulturalne podjęte w ciągu ostatniego roku. Mogą to być między innymi: wolontariat, harcerstwo, aktywność w samorządzie szkolnym, działalność artystyczna dobre wyniki w olimpiadach tematycznych lub zawodach sportowych.

 

Wsparcie finansowe przyznane w ramach programu tradycyjnie przeznaczone zostanie na podstawowe potrzeby ucznia – np. wyżywienie w szkole, zakwaterowanie w bursie, internacie czy na stancji, zakup plecaka – oraz pokrycie kosztów związanych z rozwijaniem największych zainteresowań i uzdolnień stypendystów. Przykładowe cele stypendiów to: zakup instrumentów muzycznych, sprzętu komputerowego, wyjazdów edukacyjnych, obozów sportowych i harcerskich, a także finansowanie udziału w kołach naukowych, konkursach, olimpiadach i innych wydarzeniach edukacyjnych.

 

„Prawdopodobnie wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że ze względu na trudną sytuację materialną duża część polskich uczniów nie może swobodnie rozwijać swoich pasji czy talentów, a często nie jest też w stanie pokryć podstawowych kosztów związanych z edukacją. Inicjatywy takie jak program Stypendia św. Mikołaja powstają po to, aby pomóc w tym względzie najbardziej potrzebującym rodzinom. Cieszy nas fakt, że na udzielenie wsparcia materialnego zdecydowało się tyle cenionych firm. Mamy nadzieję, że wrażliwość na potrzeby innych będzie w naszym społeczeństwie nieustannie rosnąć” – mówi Monika Madej-Wójcik z Fundacji Świętego Mikołaja

 

Celem programu Stypendia św. Mikołaja jest zbiórka pieniędzy przeznaczanych na wsparcie zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin. Fundacja Świętego Mikołaja pomaga im w realizacji życiowych marzeń. Stypendystami programu mogą być uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Fundacja zachęca szkoły do samodzielnego zbierania środków na stypendia także poprzez promowanie aktywnych postaw. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.stypendia.mikolaj.org.pl.

 

Fundacja Świętego Mikołaja zachęca również wszystkich do wspierania jej działań regularnymi darowiznami. Jak pomóc? To bardzo proste. Wystarczy złożyć w swoim banku stałe zlecenie przelewu określonej kwoty na rachunek Fundacji Świętego Mikołaja (Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001, ul. Przesmyckiego 40, 05-500 Piaseczno). Każdy może też jednorazowo wspomóc inicjatywy Fundacjilista numerów odpowiednich kont bankowych znajduje się na stronie http://www.mikolaj.org.pl/wplac-darowizne-2/.


Fundację Świętego Mikołaja można także wspomóc poprzez przekazanie 1% podatku dochodowego. W tym celu wystarczy wpisać w zeznaniu rocznym PIT numer KRS: 0000126602.

 

wersja pdf

wersja doc

Newsletter

Pozostań z nami w kontacie!
Zapisz

Fundacja
Świętego
Mikołaja