Pomóż teraz

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Poniedziałek, 12 Czerwiec 2017 11:17:16
Dla mediów » Informacje prasowe » W zdrowym ciele zdrowy duch!

Sposób na integrację mieszkańców według stypendystek programu IKEA Family „Na Rodzinę Można Liczyć”? Sąsiedzkie zajęcia sportowe! Uczennice z Sieciechowa w ramach projektu „W zdrowym ciele zdrowy duch” przekonały lokalną społeczność do wspólnych aktywności fizycznych.

 

Namówienie mieszkańców Sieciechowa do porzucenia wygodnych kanap i zachęcenie do wspólnego uprawiania sportu – takie niełatwe zadanie postawiły przed sobą stypendystki  programu „Na Rodzinę Można Liczyć” IKEA Family i Fundacji Świętego Mikołaja. Ich sposobem na jego realizację było zaproponowanie lokalnej społeczności różnorodnych i ciekawych zajęć, które będą pretekstem do zadbania o swoje zdrowie, ale przede wszystkim okazją do integracji z sąsiadami.

 

Pierwszym etapem projektu „W zdrowym ciele zdrowy duch” było zorganizowanie zajęć z samoobrony, prowadzonych przez profesjonalnego instruktora, Łukasza Łuczyńskiego. Kurs spotkał się z dużym zainteresowaniem, a w zajęciach uczestniczyło wiele dziewcząt i kobiet. Dla stypendystek ważne było, aby dzięki zajęciom z samoobrony mieszkanki Sieciechowa mogły poczuć się bezpieczniej.

 

- Kolejnym naszym pomysłem były zajęcia nordic walking. W tym celu nawiązałyśmy współpracę ze znanym w naszej okolicy instruktorem, panem Henrykiem Motyką. Dwugodzinne trasy marszu wytyczone były najczęściej po lesie, ponieważ wędrówki po urokliwych ścieżkach i podziwianie piękna lokalnej przyrody, najbardziej podobały się ćwiczącym. Było to dodatkową zachętą, by w naszych zajęciach uczestniczyć – tłumaczy Julia, liderka projektu.

 

Dla amatorów „dwóch kółek” uczennice przygotowały rajd rowerowy, którego celem było dotarcie do punktu widokowego Kępeczki, oddalonego o ok. 25 km. Szczęśliwie wszyscy rowerzyści dojechali na metę, gdzie czekał na nich smaczny poczęstunek, wspólna gra w siatkówkę i spacery nad Wisłą.

 

Zwieńczeniem projektu był rodzinny festyn dla wszystkich mieszkańców. W jego organizację włączyły się lokalne instytucje, takie jak: Zespół Placówek Oświatowych w Sieciechowie, Rada Rodziców, straż pożarna oraz Urząd Gminy w Sieciechowie, który dodatkowo wsparł pomysł finansowo. Podczas imprezy wśród atrakcji nie zabrakło pokazu artystycznego dzieci i młodzieży ze szkoły w Sieciechowie, aktywności łączących pokolenia, koncertu kapeli ludowej, zajęć z animatorami dla dzieci, a także wielu innych atrakcji dla uczestników w każdym wieku.

 

- To niezwykle budujące doświadczenie widzieć, że młodzież potrafi porwać do działania całą lokalną społeczność. Zmiana nawyków i stylu życia mieszkańców z pewnością sprawi, że będą cieszyli się wspólnie spędzanym czasem, ale przed wszystkim zdrowiem. Jesteśmy dumni z naszych stypendystów, których pomysłowość nie ma końca – dodaje Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.

 

Program „Na Rodzinę Można Liczyć” jest realizowany przez IKEA oraz Fundację Świętego Mikołaja od 2012 roku. Jego celem jest między innymi budowa aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, w tym wsparcie uzdolnionej i wrażliwej społecznie młodzieży. W pięciu edycjach programu ze stypendiów skorzystało 729 uczniów z blisko 200 szkół.

 

Lista zwycięskich projektów oraz więcej informacji o programie na IKEA.pl/Stypendia.

Newsletter

Pozostań z nami w kontacie!
Zapisz

Fundacja
Świętego
Mikołaja