Pomóż teraz

Stypendyści rozkwitają we własnym ogrodzie!

Środa, 12 Lipiec 2017 13:18:21
Dla mediów » Informacje prasowe » Stypendyści rozkwitają we własnym ogrodzie!

Kreowanie własnego otoczenia i sprawianie, by było bardziej przyjazne, to misja stypendystów z Wielunia. W ramach grantu programu IKEA FAMILY „Na Rodzinę Można Liczyć” uczniowie stworzyli w swojej szkole ogród, gdzie młodzież może odpocząć między lekcjami, integrować się, ale przede wszystkim – spędzić wspólnie czas… spokojnie, w otoczeniu zieleni i bez smartfona w dłoni.

 

W dzisiejszym pędzącym świecie każdy czasem odczuwa potrzebę „wylogowania się” z wirtualnego świata i chęć odpoczynku na łonie natury. Zauważyli to uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu, którzy stworzyli szkolny ogród. Dlaczego ten projekt jest taki ważny?

 

Na terenie szkoły dotąd nie było spokojnego miejsca sprzyjającego relaksowi, w którym młodzież mogłaby odpocząć i zregenerować siły pomiędzy lekcjami. Ogród daje uczniom możliwość oderwania się od smartfonów i spotkań z kolegami. Wierzymy, że aktywny wypoczynek, spędzony z przyjaciółmi na graniu w gry planszowe czy czytaniu książek, to lepsze rozwiązanie, niż ciągłe klikanie w telefonie i ignorowanie otaczającej nas rzeczywistości – opowiada Julia, współrealizatorka projektu „Korczak-Garden”.

 

Projekt ten to jeden z dziesięciu przygotowanych przez stypendystów w ramach ogólnopolskiego programu „Na Rodzinę Można Liczyć” firmy IKEA i Fundacji Świętego Mikołaja. Autorzy zwycięskich pomysłów otrzymali na ich realizację granty w wysokości do 5 000 zł. Dzięki wsparciu uczniowie z Wielunia rozpoczęli współpracę z projektantką, która pomogła im w przygotowaniu projektu ogrodu. Pieniądze z grantu pokryły m.in. koszt zakupu roślin, narzędzi i mebli ogrodowych. Dodatkowo dzięki możliwości zrealizowania takiego projektu, młodzież miała okazję nauczyć się odpowiedzialności, pracy w grupie, umiejętności tworzenia projektu, a także radzenia sobie z napotykanymi wyzwaniami.

 

Zagospodarowana zielona przestrzeń – wcześniej zaniedbana – teraz jest miejscem integracji uczniów i bezpieczną „świetlicą” na świeżym powietrzu.

- Nasi stypendyści to młode wrażliwe osoby, które wierzą, że każdy z nas może kształtować własną rzeczywistość. Jeśli pieniądze z grantów przeznaczają na zbudowanie zielonego ogrodu w szkole, tym bardziej wierzę w to, że to młodzież zainwestuje w bardziej zrównoważone warunki dla nas wszystkich – dodaje Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.

 

Program „Na Rodzinę Można Liczyć” jest realizowany przez IKEA oraz Fundację Świętego Mikołaja od 2012 roku. Jego celem jest między innymi budowa aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, w tym wsparcie uzdolnionej i wrażliwej społecznie młodzieży. W pięciu edycjach programu ze stypendiów skorzystało 729 uczniów z blisko 200 szkół.

 

Lista zwycięskich projektów oraz więcej informacji o programie na IKEA.pl/Stypendia.

Newsletter

Pozostań z nami w kontacie!
Zapisz

Fundacja
Świętego
Mikołaja