Pomóż teraz

Ruszyła 5. edycja „Wiosną stypendia rosną”

Poniedziałek, 21 Marzec 2016 10:30:06
Dla mediów » Informacje prasowe » Ruszyła 5. edycja „Wiosną stypendia rosną”

„Wiosną Stypendia Rosną” – pod takim hasłem szkoły objęte programem stypendialnym Fundacji Świętego Mikołaja będą prowadzić kwesty i zbiórki na stypendia dla swoich najzdolniejszych uczniów. Z programu korzysta 256 szkół w całej Polsce, w których uczy się już blisko 1500 stypendystów.


Już po raz piąty uczniowie ze szkół objętych programem Stypendia Świętego Mikołaja wezmą udział w wiosennej akcji zbiórkowej. Fundusze zbierane będą podczas wywiadówek, pikników rodzinnych czy jarmarków świątecznych. Do każdego 500 złotych zgromadzonych przez szkołę, Fundacja Świętego Mikołaja dopłaca kolejne 250 zł. W zeszłym roku podczas „Wiosną Stypendia Rosną” fundusz stypendialny wzbogacił się w sumie o 27 tys. zł.

 



„Wiosną Stypendia Rosną” to okazja dla nowych szkół, aby przystąpić do programu stypendialnego i wypromować go w lokalnym środowisku. Tylko w ostatnich dniach przyłączyły się aż trzy nowe szkoły: Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 133 im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka J. Piłsudskiego w Słupcy oraz Zespół Szkół nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku.


- Zgłosiliśmy się do programu stypendialnego, ponieważ wpisuje się on w misję i program wychowawczy naszej szkoły. Jestem pewna, że dzięki niemu uda się jeszcze mocniej uaktywnić samorząd i wolontariat szkolny. „Wiosną Stypendia Rosną” to idealna okazja, aby wypromować program stypendialny wśród nauczycieli i pracowników szkoły. Podczas zebrań z rodzicami będziemy prowadzić zbiórkę do puszek, którą poprzedzimy akcją informacyjną  – wyjaśnia Anna Karczewska, koordynator programu stypendialnego z warszawskiego gimnazjum.

 

W ramach „Wiosną Stypendia Rosną” uczniowie Zespołu Szkół Agrobiznesu z Klementowic przygotowali wiosenne stroiki, które będą sprzedawać na świątecznym kiermaszu. Liceum w Słupcy planuje m.in. zbiórki podczas zjazdu absolwentów czy występów kółka teatralnego w miejskim domu kultury. Wszystkie szkoły, które zgłosiły się do akcji otrzymały od fundacji puszki kwestarskie, plakaty oraz ulotki informacyjne. Najaktywniejsze placówki otrzymają fanty – bilety do kin, pamiątki z autografami znanych osób – na licytacje i konkursy szkolne. W wybranych szkołach odbędą się również spotkania z gośćmi specjalnymi.

 

Ideą programu Stypendia św. Mikołaja jest budowanie więzi między uczniami, szkołami i absolwentami. Celem jest zbiórka pieniędzy na stypendia  dla zdolnych uczniów, których sytuacja finansowa uniemożliwia rozwijanie talentów i umiejętności. Dotychczas do programu przystąpiło 256 szkoły z całej Polski. Nowe placówki mogą zgłaszać się do programu kontaktując się bezpośrednio z Fundacją Świętego Mikołaja lub wypełniając formularz na stronie www.stypendia.mikolaj.org.pl

 

„Stypendia św. Mikołaja to jedyny w Polsce program, któremu ponad wszystkim przyświeca cel zbudowania społeczeństwa solidarnego. To dlatego zachęcamy szkoły i lokalne środowiska do aktywnego uczestnictwa i motywujemy poprzez dopłaty. Chcemy pokazać, że im więcej sami zrobimy, tym więcej zyskamy. Budzimy w lokalnej społeczności poczucie odpowiedzialności za przyszłość zaangażowanej społecznie i zdolnej, a mniej zamożnej, młodzieży. To postawa społeczna, którą warto promować wśród młodych ludzi, bo to oni są przyszłością naszego kraju” – mówi Jolanta Michalewicz, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.

 

Szkoły, które w ciągu całego roku zbiorą najwięcej, zdobywają tytuł „Solidarnej Szkoły”. W ostatniej edycji wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystości z udziałem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy, Patrona Honorowego Gali „Solidarna Szkoła”. 

 

Newsletter

Pozostań z nami w kontacie!
Zapisz

Fundacja
Świętego
Mikołaja