Pomóż teraz

Oczytana młodzież z Elbląga

Czwartek, 11 Maj 2017 15:45:21
Dla mediów » Informacje prasowe » Oczytana młodzież z Elbląga

Ten kto uważa, że współczesna młodzież nie przepada za książkami, z pewnością jeszcze nie poznał uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu. Dzięki wsparciu firmy IKEA i Fundacji Świętego Mikołaja uczniowie zrealizowali własny projekt „Książki Moje-Twoje-Wasze” promujący czytelnictwo.

 

„Dzieci, które czytają, będą dorosłymi, którzy myślą” – takie motto zamieścili w swoim saloniku czytelniczym uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu, którzy w ramach konkursu grantowego programu „Na Rodzinę Można Liczyć” zrealizowali projekt „Książki Moje-Twoje-Wasze". Jego celem było stworzenie przyjaznego miejsca w szkole, gdzie młodzież może spokojnie poczytać i porozmawiać o lekturach, które szczególnie ich pochłonęły. Liderka projektu wpadła na pomysł jego realizacji po rozmowach ze swoimi rówieśnikami i nauczycielami, którzy zauważyli, że uczniom brakuje takiego miejsca.

 

W ramach projektu powstał salonik czytelniczy ozdobiony graffiti wykonanym przez zaprzyjaźnionego artystę. Dzięki finansowaniu zakupiono meble, a jedna z uczennic zaprojektowała pieczątkę, którą oznaczane są wszystkie książki, trafiające na szkolny regał. Jest to jednak tylko niewielka część projektu, który opiera się także na akcjach promujących czytelnictwo.

 

- Naszym głównym celem było stworzenie kącika spotkań czytelniczych, rozpowszechnienie miłości do książek oraz idei bookcrossingu w naszej szkole. Wspólnie zaplanowałyśmy szereg akcji np. czytanie bajek przedszkolakom z okolicznych przedszkoli, czytanie książek na głos i czytanie bajek pod hasłem „Poczytaj bratu, poczytaj siostrze”. Aktualnie trwa akcja „Książkowy koncert życzeń” – czyli plebiscyt na ulubioną książkę – opowiada Patrycja, liderka projektu.

 

Do tej pory oczytani uczniowie przeprowadzili dwie akcje czytania bajek przedszkolakom, a podczas pierwszej z nich dodatkowo pokazali dzieciom jak wygląda biblioteka szkolna. Podczas drugiej akcji „Młodzież czyta dzieciom" maluchy świetnie bawiły się przy inscenizacje bajki Juliana Tuwima pt. „Rzepka" .

Oprócz szczytnej idei promowania czytelnictwa największym sukcesem projektu „Książki Moje-Twoje-Nasze” jest to, że zaangażowała się w niego cała szkoła, bo wszyscy zgodnie uważają, że czytanie to najlepsza rozrywka łącząca przyjemne z pożytecznym.

 

- Bardzo nas cieszy, że projekty realizowane w ramach programu „Na Rodzinę Można Liczyć” odnoszą tak duży sukces. Jesteśmy dumni, że mogliśmy wesprzeć inicjatywę, w którą zaangażowała się cała szkoła, bo właśnie to w tych akcjach jest najpiękniejsze – łączą ludzi i zmieniają lokalne środowisko na lepsze – podsumowuje Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.

 

Program „Na Rodzinę Można Liczyć” jest realizowany przez IKEA oraz Fundację Świętego Mikołaja od 2012 roku. Jego celem jest między innymi budowa aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, w tym wsparcie uzdolnionej i wrażliwej społecznie młodzieży. W pięciu edycjach programu ze stypendiów skorzystało 729  uczniów z blisko 200 szkół.

Newsletter

Pozostań z nami w kontacie!
Zapisz

Fundacja
Świętego
Mikołaja