Pomóż teraz

Gala "Solidarna szkoła" - 1 grudnia 2015

Poniedziałek, 14 Grudzień 2015 13:25:00
Dla mediów » Informacje prasowe » Gala "Solidarna szkoła" - 1 grudnia 2015


 

Fundacja Świętego Mikołaja po raz kolejny nagradza


Solidarne Szkoły


1 grudnia w Pałacu w Wilanowie, w obecności Honorowego Patrona Gali, Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy, wręczono nagrody w ramach czwartej edycji konkursu Solidarna Szkoła. Fundacja Świętego Mikołaja wyróżniła szkoły najaktywniej zaangażowane w pozyskiwanie funduszy na stypendia dla zdolnych i aktywnych uczniów z niezamożnych rodzin. Placówki, które zgromadziły najwięcej środków na swoich subkontach stypendialnych, zostały uhonorowane tytułem „Solidarna Szkoła 2015” oraz atrakcyjnymi nagrodami.

 
Państwo reprezentujecie te społeczności szkolne, które mają duże poczucie wspólnoty i angażują się w pomoc tym, którzy akurat tej pomocy potrzebują. I co jest bardzo ważne, to fakt, że właśnie młodzież bardzo często angażuje się w te akcje, nie jest obojętna na losy swoich koleżanek i kolegów. Czasami tylko potrzebują, żebyśmy my - nauczyciele, włączyli się do tych akcji. Dlatego bardzo cieszę się, że projekt Fundacji Świętego Mikołaja daje okazję do takiej współpracy – powiedziała Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda.

W tym roku w konkursie Solidarna Szkoła – prowadzonym w ramach programu Stypendia św. Mikołaja – wzięło udział 69 szkół. Łącznie zebrały one 90,6 tys. zł, czyli o 12 tys. zł więcej niż w poprzednim roku!

Laureaci konkursu otrzymali tytuł „Solidarnej Szkoły 2015”, a także nagrody: czeki gotówkowe oraz bilety ufundowane przez placówki kulturalne: Kopalnię Soli w Wieliczce, Kopalnię Soli w Bochni, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Ziemi Przemyskiej, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Muzeum Zamku w Łańcucie.

Od 5 lat prowadzimy niełatwą pracę, która polega nie tylko na dawaniu szkołom środków na stypendia dla łebskiej młodzieży, ale też wskazywaniu drogi jak pozyskiwać więcej samodzielnie. Doceniamy ten wysiłek, zaangażowanie i pomysłowość koordynatorów oraz dyrektorów szkół. Jesteśmy z Was dumni! Cieszy nas to to, że kolejne placówki przyłączają się do naszej idei i wspólnie pomagamy zdolnym, młodym społecznikom. To oni wkrótce będą zmieniać świat wokół. Wspólną pracą Fundacja oraz Ci, którzy są na co dzień blisko z młodzieżą - nauczyciele dobrze ich do tego przygotujemy – mówi Dariusz Karłowicz, założyciel i Prezes Fundacji Świętego Mikołaja.

Szkoły biorące udział w konkursie zostały podzielone na 4 kategorie. W kategorii nr 1 (Szkoły podstawowe i gimnazjalne w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców) zwyciężyło Publiczne Gimnazjum nr 1 w Birczy (4549,8 zł). Wyróżnienia otrzymały Szkoła Podstawowa nr 2 w Zespole Szkół Publicznych nr 2 w Ustrzykach Dolnych (3 232,83 zł) oraz Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rudach (2 331,30 zł).

W kategorii nr 2 (Szkoły ponadgimnazjalne  w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców) po zaciętej rywalizacji wygrało Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Krościenku n. Dunajcem (7 938,0 zł). Na drugim miejscu znalazło się II Liceum Ogólnokształcące w Końskich (6 646,53 zł), a na trzecim - Liceum Ogólnokształcące w Lipnie (4 373,89 zł).

Zwycięzcą w Kategorii nr 3 (szkoły podstawowe i gimnazjalne w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców) został Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Krakowie (6 541,7 zł). Na podium znalazły się również Szkoła Podstawowa Nr 4 w Kętrzynie (4 160 zł) i Zespół Szkół nr 80 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie (3 642,46 zł).

II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku (5 600 zł) wygrało w Kategorii nr 4 (Szkoły ponadgimnazjalne w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców). Laureatami są tu również I Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Koninie (2 000 zł) i II liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Zduńskiej Woli (1945,05 zł).

Tegoroczna edycja konkursu Solidarna Szkoła była już czwartą organizowaną przez Fundację Świętego Mikołaja. W przedsięwzięciu brały udział szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne zarówno z mniejszych miejscowości, jak dużych i średnich miast. W tej edycji palcówki wykorzystywały różne okazje do pozyskiwania funduszy, a jednym z ważnych etapów była akcja „Wiosną Stypendia Rosną”. Tu wyjątkową aktywnością wykazało się II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich. Przez cały rok aktywnie pozyskiwało ono fundusze na stypendia dla swoich uczniów, angażując w systematyczne kwesty całe klasy. W okresie od 21 marca do końca maja wolontariusze zebrali prawie 6 tys. zł, a Fundacja podwoiła tę kwotę, znacznie zwiększając pulę środków na stypendia dla uczniów z Końskich. Właśnie za to zaangażowanie oraz za promowanie wśród społeczności szkolnej idei wolontariatu i odpowiedzialności uczniów za siebie nawzajem szkoła ta otrzymała z rąk Pani Prezydentowej dyplom ze specjalnym wyróżnieniem. Szkoła otrzymała także od Fundacji nagrodę - drukarkę 3D (przekazaną na ten cel przez firmę Omni3D Sp. z o.o.).

Podczas Gali, swoją premierę miał też projekt świąteczny Fundacji. W tym roku w okresie od 1 do 24 grudnia można przyczynić się do ufundowania kolejnych stypendiów, wysyłając elektroniczną kartkę świąteczną ze strony www.mikolaj.org.pl/koleda. Stypendyści Fundacji i zespół PECTUS nagrali kolędę, którą mogą zaśpiewać właśnie dla Twoich bliskich. Wyśpiewaj z nami życzenia dla swojej rodziny i przyjaciół! Środki, pozyskane z darowizn z wysyłki elektronicznej kartki, całkowicie zasilą program Stypendia Św. Mikołaja.

Celem programu Stypendia św. Mikołaja jest zbiórka pieniędzy przeznaczanych na wsparcie zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin. Fundacja Świętego Mikołaja pomaga im w realizacji życiowych marzeń. Stypendystami programu mogą być uczniowie szkół podstawowych (powyżej 4 klasy), gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Fundacja zachęca szkoły do samodzielnego zbierania środków na stypendia także poprzez promowanie aktywnych postaw. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.stypendia.mikolaj.org.pl.

Patronat Honorowy nad Galą Solidarnej Szkoły:

Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda

Patronaty:

Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Bochni

Zamek Królewski na Wawelu

Narodowe Muzeum Ziemi Przemyskiej

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Muzeum Zamku w Łańcucie

Omni3D

Pat&Rub

Patronat medialny:

wSieci

 

Newsletter

Pozostań z nami w kontacie!
Zapisz

Fundacja
Świętego
Mikołaja