Pomóż teraz

Fundacja Świętego Mikołaja nagradza Solidarne Szkoły

Czwartek, 11 Grudzień 2014 14:00:00
Dla mediów » Informacje prasowe » Fundacja Świętego Mikołaja nagradza Solidarne Szkoły

W dniu 11 grudnia podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie wręczono nagrody w ramach trzeciej edycji konkursu Solidarna Szkoła. Fundacja Świętego Mikołaja wyróżniła szkoły najaktywniej zaangażowane w zbiórki pieniędzy na stypendia dla zdolnych i aktywnych uczniów z niezamożnych rodzin. Placówki, które zgromadziły najwięcej środków na swoich subkontach stypendialnych, zostały uhonorowane tytułem „Solidarna Szkoła 2014” oraz atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi.


W tym roku w konkursie Solidarna Szkoła – prowadzonym w ramach programu Stypendia św. Mikołaja – wzięło udział 68 szkół, a więc o 11 więcej niż w roku ubiegłym. W okresie od 30 stycznia do 20 października 2014 (bez miesięcy wakacyjnych) roku placówki zebrały łącznie 78 706 zł. Jest to kwota o blisko 20 tys. złotych wyższa od tej, którą udało się zebrać w poprzedniej edycji konkursu (trwającej od 4 lutego do 30 czerwca 2013 roku).
Laureaci konkursu otrzymali tytuł „Solidarnej Szkoły 2014” oraz nagrody rzeczowe: Tablicę Interaktywną firmy Edutel, kosmetyki firmy Pat&Rub dla dyrektorów i koordynatorów szkół oraz jedno całoroczne stypendium o wartości 2 000 zł. Placówki wyróżnione na drugich i trzecich miejscach otrzymały po jednym całorocznym stypendium o wartości odpowiednio 2 000 zł i 1 500 zł.


Tegoroczna edycja konkursu Solidarna Szkoła była już trzecią organizowaną przez Fundację Świętego Mikołaja. Warto zaznaczyć, że liczba szkół biorących udział w programie dynamicznie rośnie – w tym roku w program zaangażowało się prawie 70 placówek edukacyjnych. W przedsięwzięciu brały udział szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne zarówno z mniejszych miejscowości, jak dużych i średnich miast. Przez ponad 9 miesięcy aktywnie pozyskiwały one fundusze na stypendia dla swoich uczniów. Pracownicy szkół, uczniowie i ich rodzice byli zaangażowani w liczne akcje organizowane w tym celu. Materiały kwestarskie już od kilku lat bezpłatnie rozwozi partnerom Fundacji firma kurierska Siódemka. Plakaty zostały bezpłatnie wydrukowane przez drukarnię Empestudio, natomiast naklejki przez drukarnię Chroma.


Środki na stypendia pozyskiwane są także z 1% podatku. W tym roku w zbiórkę 1% na stypendia dla uczniów zaangażowało się 36 szkół. Zgromadziły one łącznie ponad 18 tys. zł. Na wyróżnienie zasługuje Zespół Szkół z Ustrzyk Dolnych, który zebrał tą drogą prawie 6 tys. zł.


Podsumowanie tegorocznej edycji konkursu Solidarna Szkoła cieszy podwójnie. Po pierwsze, ogromną satysfakcję daje nam świadomość, że na aktywną współpracę przy programie Fundacji Świętego Mikołaja gotowych jest coraz więcej szkół, które angażują się w pozyskiwanie środków na stypendia. Rosnąca liczba placówek uczestniczących w konkursie Solidarna Szkoła daje nam energię i motywację do podejmowania naszej inicjatywy w kolejnych latach. Po drugie, pozytywną wiadomością jest hojność Polaków, którzy widzą potrzebę wspierania młodzieży mniej zamożnej, a równocześnie uzdolnionej i aktywnej społecznie. Środki finansowe przeznaczane na rozwój potencjału drzemiącego w wielu młodych ludziach stanowią nie tylko zwykłą pomoc materialną, ale też inwestycję w przyszłość polskiego społeczeństwa. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagają otwierać przed uczniami z niezamożnych rodzin szerokie perspektywy rozwoju intelektualnego, artystycznego i społecznego. Gratulujemy szkołom wyróżnionym w konkursie i serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach!” – mówi Jolanta Michalewicz, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.


Szkoły biorące udział w konkursie zostały podzielone na 4 kategorie:
szkoły podstawowe i gimnazjalne w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców, szkoły ponadgimnazjalne w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców, szkoły podstawowe i gimnazjalne w dużych i średnich miejscowościach (pow. 20 tys. mieszkańców) oraz szkoły ponadgimnazjalne w dużych i średnich miejscowościach (pow. 20 tys. mieszkańców).

 

Zwycięskie szkoły w każdej z czterech kategorii:
•    Kategoria nr 1: szkoły podstawowe i gimnazjalne w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców
1. Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół Publicznych nr 2 w Ustrzykach Dolnych
2. Szkoła Podstawowa w Perłach
3. Szkoła Podstawowa nr 2 w Zespole Szkół Publicznych nr 2 w Ustrzykach Dolnych


•    Kategoria nr 2: szkoły ponadgimnazjalne w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców
1. II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich
2. Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Lipnie
3. I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie


•    Kategoria nr 3: szkoły podstawowe i gimnazjalne w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców
1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Krakowie
2. Zespól Szkół nr 80 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie
3. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Moniuszki w Kętrzynie

•    Kategoria nr 4: szkoły ponadgimnazjalne w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców

1. II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku
2. I Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Koninie
3. II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Zduńskiej Woli


Celem programu Stypendia św. Mikołaja jest zbiórka pieniędzy przeznaczanych na wsparcie zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin. Fundacja Świętego Mikołaja pomaga im w realizacji życiowych marzeń. Stypendystami programu mogą być uczniowie szkół podstawowych (powyżej 4 klasy), gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Fundacja zachęca szkoły do samodzielnego zbierania środków na stypendia także poprzez promowanie aktywnych postaw. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.stypendia.mikolaj.org.pl.


Fundacja Świętego Mikołaja zachęca również wszystkich do wspierania jej działań regularnymi darowiznami. Jak pomóc? To bardzo proste. Wystarczy złożyć w swoim banku stałe zlecenie przelewu określonej kwoty na rachunek Fundacji Świętego Mikołaja (Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001, ul. Przesmyckiego 40, 05-500 Piaseczno). Każdy może też jednorazowo wspomóc inicjatywy Fundacji – lista numerów odpowiednich kont bankowych znajduje się na stronie http://www.mikolaj.org.pl/wplac-darowizne-2/.


Fundację Świętego Mikołaja można także wspomóc poprzez przekazanie 1% podatku dochodowego. W tym celu wystarczy wpisać w zeznaniu rocznym PIT numer KRS: 0000126602.

 

Wersja pdf informacji

Wersja doc informacji

 

Newsletter

Pozostań z nami w kontacie!
Zapisz

Fundacja
Świętego
Mikołaja