Pomóż teraz

Foliowa rewolucja w Zgierzu

Czwartek, 13 Lipiec 2017 12:34:21
Dla mediów » Informacje prasowe » Foliowa rewolucja w Zgierzu

Foliowa rewolucja w Zgierzu

 

Czy można zmieniać świat na lepsze, zaczynając od swojej okolicy? „Oczywiście!” – odpowiadają bez wahania uczennice ze Zgierza, które dzięki wsparciu IKEA i Fundacji Świętego Mikołaja zrealizowały proekologiczny projekt na temat szkodliwości foliowych toreb dla środowiska.

 

Choć o ekologii mówi się coraz więcej, to problem zbyt dużej ilości odpadów i zanieczyszczonej przyrody wciąż istnieje. Stypendystki programu „Na Rodzinę Można Liczyć” z Gimnazjum nr 3 w Zgierzu zauważyły, że sporym wyzwaniem jest nadmiar foliowych toreb, które są nieodłącznym elementem zakupów niemal w każdym sklepie. Wtedy narodził się pomysł projektu „Foliowa rewolucja”, w ramach którego uczennice przeprowadziły szereg warsztatów na temat ekologii i szkodliwości foliowych opakowań dla środowiska. Co najważniejsze, stypendystki nie tylko przekazywały ważną wiedzę o proekologicznej postawie, ale także dały uczestnikom narzędzia do zmiany swoich nawyków.

 

Relację z projektu można obejrzeć tutaj: http://bit.ly/2tdULPI

 

- Każdy z uczestników naszych szkoleń otrzymywał od nas płócienną torbę, którą mógł ozdobić farbami lub pastelami do tkanin według własnego pomysłu i zabrać ze sobą do domu. Dzięki temu wiele osób zrezygnowało z używania torebek foliowych, a to przecież przyczynia się do ekologicznego życia na naszej planecie i zmiany myślenia. Dodatkowo, by jeszcze bardziej zaangażować uczniów naszej szkoły, został przeprowadzony konkurs plastyczny na projekt wlepki mówiącej o szkodliwości używania torebek foliowych – opowiada liderka projektu, Renata.

 

W uroczystym finale całej akcji w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy w Zgierzu wziął udział nawet wiceprezydent miasta – Bohdan Bączak. Choć oficjalnie projekt się zakończył, to uczennice zapewniają, że działają dalej, ponieważ pomysłów na przekazywanie wiedzy na temat szacunku do przyrody im nie brakuje.

 

- Zanieczyszczenie środowiska to jeden z najpoważniejszych problemów naszych czasów, a zmniejszanie ilości odpadów należy do skutecznych sposobów walki z nim. Foliowe torby zbyt często trafiają na wysypiska i w zbyt dużych ilościach. IKEA wycofała ze swoich sklepów bezpłatne jednorazowe „foliówki” już w 2007 roku. Teraz, co ogromnie nas cieszy, uczennice ze Zgierza postanowiły nie tylko podzielić się wiedzą na temat szkodliwości foliowych jednorazówek, ale także umożliwiły zastąpienie ich bardziej ekologicznymi wersjami. - dodaje Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.

 

Program „Na Rodzinę Można Liczyć” jest realizowany przez IKEA oraz Fundację Świętego Mikołaja od 2012 roku. Jego celem jest między innymi budowa aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, w tym wsparcie uzdolnionej i wrażliwej społecznie młodzieży. W pięciu edycjach programu ze stypendiów skorzystało 729  uczniów z blisko 200 szkół.

 

Lista zwycięskich projektów oraz więcej informacji o programie na IKEA.pl/Stypendia.

Newsletter

Pozostań z nami w kontacie!
Zapisz

Fundacja
Świętego
Mikołaja