Pomóż teraz

„Pomoc za jeden uśmiech”, czyli uczniowie z Wielunia dla seniorów

Czwartek, 13 Kwiecień 2017 15:53:49
Dla mediów » Informacje prasowe » „Pomoc za jeden uśmiech”, czyli uczniowie z Wielunia dla seniorów

Uczniowie z Wielunia udowodnili, że tak niewiele trzeba, by sprawić komuś radość i ulżyć w codziennych obowiązkach. W ramach swojego projektu „Pomoc za jeden uśmiech” spotkali się z seniorami ze swojej okolicy i pomogli im w przedświątecznych porządkach.

 

Dla osób starszych i samotnych święta to trudny czas. Problem ten poruszył młodzież z II LO w Wieluniu, która postanowiła wesprzeć seniorów ze swojej okolicy. Dzięki udziałowi w programie stypendialnym „Na Rodzinę Można Liczyć” firmy IKEA i Fundacji Świętego Mikołaja, uczniowie zrealizowali autorski projekt „Pomoc za jeden uśmiech”, którego celem była pomoc seniorom przed Wielkanocą.

 

- Celem naszego projektu była pomoc osobom starszym – samotnym, niepełnosprawnym, potrzebującym doraźnej pomocy. Często nie są one w stanie wykonać samodzielnie codziennych czynności, dla młodych ludzi tak oczywistych, jak np.: posprzątanie mieszkania, przeniesienie mebli, umycia okien, przyniesienia opału, zrobienia zakupów przed Świętami Wielkanocnymi, dlatego my postanowiliśmy im pomóc – tłumaczy Michał Marcinkowski, lider projektu.

 

Młodzież podeszła do pomysłu bardzo profesjonalnie. Zanim uczniowie pojawili się w domach seniorów, wzięli udział w warsztatach wyjazdowych, przygotowujących ich do planowanej pomocy (np. ochrona danych osobowych, odpowiedni sposób zachowania i reagowania w kontakcie z osobą starszą, zachowanie dyskrecji, umiejętność reagowania w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach). Udział w szkoleniach był możliwy dzięki środkom, jakie uczniowie zdobyli w konkursie grantowym IKEI na realizację lokalnego projektu społecznego. Zwieńczeniem działań było przedświąteczne spotkanie wolontariuszy i seniorów, podczas którego uczniowie otrzymali najpiękniejszą nagrodę za swoją pracę – wdzięczność i radość osób starszych.

 

Projekt „Pomoc za jeden uśmiech” to jeden z dziesięciu projektów przygotowanych przez stypendystów IKEA w ramach programu „Na Rodzinę Można Liczyć”. Zwracają one uwagę mieszkańców na ważne aspekty społeczne i ekologiczne. Autorzy zwycięskich pomysłów otrzymali na ich realizację granty w wysokości do 5 000 zł.

    

Program „Na Rodzinę Można Liczyć” organizowany przez IKEA oraz Fundację Świętego Mikołaja trwa od 2012 roku, a dzięki wszystkim pięciu edycjom udało się zebrać fundusze na aż 729 stypendiów dla uczniów z blisko 200 szkół. Co roku wsparcie otrzymują zdolni i zaangażowani społecznie uczniowie, których sytuacja finansowa nie pozwala na rozwijanie pasji i zainteresowań.

 

Newsletter

Pozostań z nami w kontacie!
Zapisz

Fundacja
Świętego
Mikołaja