Pomóż teraz

„Odjechany” eko-projekt uczniów z Piotrkowa Trybunalskiego

Czwartek, 13 Lipiec 2017 13:02:32
Dla mediów » Informacje prasowe » „Odjechany” eko-projekt uczniów z Piotrkowa Trybunalskiego

„Odjechany” eko-projekt uczniów z Piotrkowa Trybunalskiego

 

Pojazd o napędzie alternatywnym to ambitny pomysł stypendystów programu „Na Rodzinę Można Liczyć” firmy IKEA oraz Fundacji Świętego Mikołaja. Uczniowie postawili na ekologię i prezentują elektryczny pojazd, który ma zmienić podejście mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego do kwestii transportu i komunikacji.

 

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim udowodnili, że dzięki zapałowi, ambitnym marzeniom i wsparciu finansowemu, nawet nastolatkowie potrafią osiągnąć sukces w tak skomplikowanej dziedzinie, jak budowa pojazdów.

 

Video relację z projektu można obejrzeć tutaj: http://bit.ly/2thCdOC

 

- Celem projektu było pokazanie naszym kolegom i mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego, że uczniowie technikum również potrafią zbudować pojazd o napędzie alternatywnym, który będzie dorównywał projektom z uczelni wyższych. Chcieliśmy też uzmysłowić innym, że ekologia to ważna sprawa, o której trzeba pamiętać przy każdej okazji, zwłaszcza przy wyborze auta – zauważa Jakub, lider projektu.

 

Premierowy pokaz pojazdu, noszącego z dumą barwy i herb szkoły, wzbudził duże zainteresowanie wśród lokalnych mediów, uczniów i mieszkańców Piotrkowa. Stypendyści użyli samochodu m.in. podczas Nocnego Półmaratonu Piotrkowskiego. Podczas biegu, z pomocą pojazdu była dostarczana woda dla biegaczy.

 

Największą zaletą auta jest jego silnik elektryczny, który zapewnia tanią i wygodną podróż. Plan budowy pojazdu uczniowie mieli przygotowany od dawna, lecz dopiero wsparcie finansowe w ramach konkursu grantowego programu IKEA FAMILY „Na rodzinę Możesz Liczyć” umożliwiło jego realizację. Dzięki grantowi możliwy był zakup silnika, akumulatorów czy sterowników. Uczniowie myślą o projekcie długofalowo i już rozpisują niezbędne modyfikacje i udoskonalenia, by ich pojazd był jeszcze bardziej ekologiczny i niezawodny. Wykorzystanie paneli słonecznych to tylko jeden z wielu pomysłów, które już pączkują w głowach stypendystów.

 

- Ekologia ma głęboki sens nie tylko wtedy, kiedy przynosi nam praktyczne rozwiązania tu i teraz, ale też kiedy inspiruje, motywuje do działania, bycia lepszym, odważniejszym, bardziej wrażliwym. Młodzież już dzisiaj widzi, że przyszłością są nowe ekologiczne technologie. Cieszymy się, że możemy ich w tym wspierać – dodaje Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.

 

Program „Na Rodzinę Można Liczyć” jest realizowany przez IKEA oraz Fundację Świętego Mikołaja od 2012 roku. Jego celem jest między innymi budowa aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, w tym wsparcie uzdolnionej i wrażliwej społecznie młodzieży. W pięciu edycjach programu ze stypendiów skorzystało 729 uczniów z blisko 200 szkół.

 

Lista zwycięskich projektów oraz więcej informacji o programie na IKEA.pl/Stypendia.

 

Newsletter

Pozostań z nami w kontacie!
Zapisz

Fundacja
Świętego
Mikołaja